Selçuk Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalışma hayatına başlayan Deniz Beşenk, 1994 yılından itibaren sivil toplum alanında aktif roller üstlenmiştir.

Özel Eğitim ve Rehberlik Gerektiren Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türk Kadınlar Birliği Mardin Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Mardin Kadın Eğitim ve İstihdamı Destekleme Derneği (MAKİDER) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (MAREV) Mardin Şubesi Başkan Yardımcılığı ve TOBB Mardin Kadın Girişimciler Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. 2004 yılında Mardin Belediyesi Meclis Üyesi olmuş ve Mardin’in ilk kadın Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Çocuk Odaklı Toplum ve Hak temelli Sosyal Hizmet Modelinin Yaygınlaştırılması Projesi ve  Kadınlara ve Kız çocuklarına Erişilebilir Kaliteli Hizmet Sunumu projelerinin Mardin Yerel Koordinatörlüğünü, Gelecek Güçlü Kadınlarla Güzelleşecek projesinin de Proje Koordinatörlüğünü yapmış olan Deniz Beşenk Haklar Projesi’nde İnsan Hakları Uzmanı olarak görev yapmaktadır.